جمعه, 07 ارديبهشت 1397

الهام مهدیزاده- روز گذشته و در آستانۀ روز کارگر، حدود ١۵٠نفر از کارگران معدن زغال‌سنگ آق‌دربند سرخس مقابل استانداری خراسان‌ رضوی تجمع کردند، تجمعی که به گفتۀ این کارگران در شرایطی برگزار شد که، به اذعان آنان و با وجود همۀ سختی‌های کار معدن نظیر فعالیت در عمق ٢٠٠متری زمین و به جان خریدن مشکلات کار در نبود هوای تازه و گرمای شدید، ۵/١٣ماه کارفرما حقوقی به کارگران این معدن نداده است.
﷯ 
بدحسابی زغال‌سنگی
البته این تجمع برای معوقات حقوق این معدن اولین بار نیست و بدحسابی این معدن در چند سال اخیر بارها رسانه‌ای شده و، در این میان، گویا بازتاب رسانه‌ای سبب پرداخت معوقات و کاهش تب‌وتاب انتشار این اخبار شده است. در نگاهی به بدحسابی پرداخت حقوق کارگرانی که هفت ساعت کار در معدن زغال‌سنگ آنان را سراپا سیاه می‌کند برمی‌گردد به خبری که آخرین روز فروردین٩١ منتشر شد و حاکی از اخراج ۵٠ کارگر این معدن بود و بر این نکته تأکید داشت که ١٨٠کارگر این معدن چهار ماه حقوق معوق دارند. دو سال قبل و در چنین روزهایی (ادیبهشت‌ماه٩٣) باز هم خبری به نقل از محمد حیدری، عضو شورای روستای معدن، منتشر شد و بیانگر آن بود که ١٩٠کارگر معدن زغال‌سنگ آق‌دربند سرخس ١٠ماه است حقوق نگرفته‌اند و، در آن خبر، علی محمددوست، فرماندار سرخس، نیز برای پیگیری مشکلات کارگران قول مساعدت داد.
﷯ 
سختی کار در عمق ٢٠٠ متری بدون پول
اما سروری، به نمایندگی کارگران این معدن، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا دربارۀ تجمع دوبارۀ آنان برای حل مشکلات حقوق‌های معوق اظهار داشت: «از سال٩۵ تاکنون کارفرمای این معدن هیچ‌گونه پرداختی بابت حقوق کارگران این معدن نداشته است.».
به گفتۀ این کارگر، آنان بارها با کارفرما برای پرداخت حق و حقوق خود صحبت کرده‌اند و کارفرما نیز، با حواله کردن مشکلات به سمت و سوی کارخانۀ فولاد خراسان، پرداخت نکردن و به تعویق افتادن حقوق آنان را این‌گونه توضیح داده است که کارخانۀ فولاد خراسان پرداختی برای زغال‌سنگ‌های فروشی معدن نداشته است. این کارگر در ادامه تصریح کرد: «کارفرما از سال ٩۵، به‌جز دو ماه عیدی، هیچ پرداختی‌ای به کارگران این معدن نداشته است و برای سال جدید نیز فروردین‌ماه را به صورت نصف پرداخت کرده است.».
سروری شرایط کار در معدن زغال‌سنگ آق‌دربند را این‌گونه توضیح داد: «معدن آق‌دربند یکی از معادن سنتی است که کار استخراج زغال‌سنگ از این معدن به شیوۀ سنتی صورت می‌گیرد، به این صورت که کارگران معدن به عمق ٢٠٠متری می‌روند و از آنجا به اندازۀ حدود یک کیلومتر پیشروی افقی دارند تا به محل استخراج زغال‌سنگ برسند.».
﷯ 
اگر یارانه نبود می‌مردیم
این کارگر در مورد شرایط سخت زندگی شخصی خودشان در کنار شرایط سخت کار به دلیل پرداخت نشدن حقوق اشاره کرد و گفت: «١۵٠ کارگر این معدن هر روز هفت ساعت در معدن کار می‌کنند اما آخر ماه شرمندۀ زن و بچه‌های خود هستند. در همین مدت، زندگی چند نفر از کارگران این معدن، به دلیل مشکلات معیشتی، به طلاق کشیده است و، اگر یارانه‌ها نبود، کارگران این معدن و خانواده‌های آنان مرده بودند.».سروری در پاسخ به حقوق دریافتی این کارگران گفت: «حقوق کارگران معدن جزو حداقل حقوق‌هایی است که به کارگران داده می‌شود. معمولاً حقوق کارگران این معدن از ماهی یک میلیون ٢٠٠هزار تومان تا ٢میلیون تومان متغییر است که این تغییر در پرداخت حقوق نیز به واسطۀ آن است که با کارگران معدن قرارداد کنتراتی بسته می‌شود.». به گفتۀ این کارگر معدن زغال‌سنگ، در حال حاضر هرکدام از این کارگران حدود ١۵تا٢٠میلیون تومان از کارفرما طلب دارند.
این کار گر معدن در پاسخ به این سؤال که مسئولان استانداری خراسان‌ رضوی در واکنش به مشکلات و تجمع کارگران این معدن چه پاسخی داده‌اند گفت: «مدیرکل اقتصادی استانداری در این ارتباط گفت که ٢٧ اسفندماه ٧٠٠میلیون تومان به کارفرمای معدن آق‌دربند به منظور پرداخت بخشی از حقوق کارگران پرداخت شده است. در فروردین‌ماه نیز مبلغ ٢٠٠میلیون تومان پرداخت شده است. با این حال، کارفرما از این ٩٠٠میلیون تومان فقط عیدی کارگران و نصف حقوق فروردین امسال را پرداخته است.».
﷯ 
تکلیف مطالبات کارگران پایان هفته مشخص می‌شود
اما محمود احمدی، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان‌ رضوی، در واکنش به تجمع کارگران زغال‌سنگ آق‌دربند سرخس اظهار داشت: «با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده تکلیف مطالبات کارگران معدن آق‌دربند سرخس تا پایان هفته مشخص می‌شود.». مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان‌ رضوی به تسنیم گفته است: «موضوع مطالبات کارگران این معدن در جلسۀ کمیسیون کار و کارگری استان بحث شد و مقرر گردید که مدیرعامل، ساختمان متعلق به این شرکت را به فروش برساند. ظاهرا این امر انجام شده و به همین علت نیز نامه‌ای خطاب به هیئت مدیره ابلاغ شده و به آن‌ها تکلیف شده است که تکلیف معوقات کارگران به‌ صورت کامل مشخص شود.». به گفتۀ مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان‌ رضوی، کارگران به‌هیچ‌عنوان نباید از تضییع حقوق خود و مشکلاتی که ممکن است مدیران برای آن‌ها به وجود بیاورند نگران باشند چراکه تمهیدات قانونی برای مبارزه با این امر در نظر گرفته شده است.».
﷯ 
آقای مدیرکل کار! سری به معدن و سختی کار زده‌اید؟
اما احسان سهرابی، عضو هیئت مدیرۀ کانون شوراهای اسلامی کار کشور، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا دربارۀ مشکلات کارگران زغال‌سنگ آق‌دربند سرخس اظهار داشت: «حقوق این کارگران بیش از یک سال پرداخت نشده است و این رکورد معوقات حقوق باید در کتاب رکوردهای جهان ثبت شود!». عضو هیئت مدیرۀ کانون شوراهای اسلامی کار کشور ادامه داد: «مدیرکل کار استان در اظهاراتی به یکی از خبرگزاری‌ها این قول را داده است که تا پایان هفته تکلیف معوقات کارگران مشخص شود اما نکته‌ای که در مقابل اظهارات مدیرکل کار استان وجود دارد این است که، در تمام این یک سال که حقوق این کارگران پرداخت نشده، آیا مدیرکل کار استان سری به این معدن زده است. آیا مدیرکل کار، جدا از مشکلات معوقات حقوق کارگران، از مشکلات و سختی‌های کار در معدن نیز اطلاع دارد؟».

 

تبلیغات

کالای ایرانی

امار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدید
41
53
602
1688
163643

پیش بینی امروز
72