جمعه, 07 ارديبهشت 1397

عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

تبدیل شهرک‌های صنعتی به "گورستان"؛ به‌جای "لبخند"، "گریه" تحویل خانواده کارگری دادند/ افزایش ۲۰۰۰۰ تومانی حق مسکن بعد از "۱۸ ماه"

شناسه خبر: 1395444 سرویس: استانها
احسان سهرابی

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی امروز تبدیل به گورستان شده است، گفت: قرار بود "لبخند" به خانواده کارگری بیاید و این قول خود وزیر کار بود اما به‌جای خنده به ما "گریه" تحویل دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، احسان سهرابی صبح امروز در نشستی خبری در محل دفترخبرگزاری تسنیم خراسان‌رضوی با حضور اصحاب رسانه اظهار داشت: اواخر سال 92 مصوب شد که کارمندان دولت از مزایای 25 سال خدمت استفاده کرده و بتوانند بازنشسته شوند اما سپس لغو شد اما گروهی که از مزایای این لایحه می‌توانستند استفاده کنند کارگران بودند.

وی گفت: ماده 10 لایحه بازسازی و نوسازی صنایع در مورد کارگران بلافاصله عقیم شد و این نخستین سوغات دولت برای کارگران بود، در مورد بیمه سلامت هم اتفاقاتی افتاد و اصل 29 قانون اساسی نیز روی این مهم تأکید دارد و محل تأمین منابع نیز مشخص شده است؛ حدود 12 میلیون نفر در این حوزه بیمه نشده بودند و وزیر بهداشت در تلاش بود این مهم احیاء شود.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: مورد دیگر که می‌توان اشاره کرد اصلاح قانون کار بود که تقدیم مجلس شد و رئیس کمیسیون اجتماعی کلیات آن را مسترد کرد و آخرین خبر این است که در دقیقه 90 قرار است این موضوع را اعلام کنند و اصلاح قانون کار در ماده 73 برنامه ششم اشاره شده و عنوان شده است که نظرات تشکل‌ها باید در این زمینه لحاظ شود.

سهرابی بیان کرد: ما نیز اعتقاد داریم این مهم باید اصلاح شود اما باید شرایط بهبود پیدا کند، تبصره 24 ماده 33 برنامه ششم اشاره دارد که سن بازنشستگی افزایش پیدا کند و با اعتراضات جامعه کارگری از برنامه ششم حذف شد و همچنین دستورالعمل شماره 40 بود و خوشحال بودیم که بعد از 26 سال تبصره یک ماده 7 در حال اجراست و آئین‌نامه مذکور قرار است ابلاغ شود اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: هیچ اتفاقی تاکنون رخ نداده و ظرفیت‌های قانون نیز اجرا نمی‌شود؛ درباره وضعیت بیکاری نیز باید صحبت کنیم زیرا چندین مؤلفه دارد که تأثیرگذار است؛ عملاً بیش از 1000 کانتینر روزانه از مبادی رسمی کالای قاچاق وارد می‌شود.

سهرابی تصریح کرد: در بحث حوادث ناشی از کار نیز صحبت‌های زیادی وجود دارد، تئوری تا عمل در این زمینه بسیار متفاوت است، بیمه بیکاری نیز مشکلات زیادی دارد؛ البته موافق برون‌سپاری یک‌سری فعالیت‌ها هستیم اما کارگری که به بنگاه کاریابی مراجعه کند باید حداقل‌هایی را پرداخت کند و اگر نظارت نشود این مهم سبب فساد می‌شود.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه انتظارات جامعه کارگری از دولت یازدهم عمدتاً محقق نشده است، ادامه داد: صلاحیت ذاتی نمایندگان وزارت کار در استان این است که مسائل مربوط به بیکاری را رصد کنند، کمیسیونی به‌نام هیئت موضوع ماده 22 داریم که کارش این است که تمامی صورت‌جلسات را مطالعه کند و در مواردی که احساس مشکل می‌کنند، زمینه برطرف کردن مشکلات را فراهم و زمینه صیانت از موضوع را فراهم کنند اما تاکنون یک جلسه هم تشکیل نشده است.

سهرابی افزود: امروز در استان ما صحبت از تعطیلی کارخانجات لبنیات است؛ اعتقاد ما این است که سه رکن در بنگاه‌ها شامل نیروی انسانی و مدیریت و امکانات نقش اساسی دارند؛ 45 درصد تعطیلی‌های واحدهای تولیدی و صنعتی استان به‌دلیل مسائل مدیریتی است. شهرک‌های صنعتی امروز تبدیل به گورستان شده و واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری در حال تعطیلی است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث معیشت قرار بود 20 هزار تومان حق مسکن افزایش یابد و این مهم 18 ماه طول کشید و این را با نرخ تورم قیاس کنید؛ برخی افزایش‌ها صرفاً در زمان انتخابات انجام می‌شود و جنبه نمایشی و مانور دارد. امروز 85 درصد سوغات مشهد کالای چینی است و این یک فاجعه است.

سهرابی ادامه داد: کارگران دارای یک تشکل صنفی هستند و یک تشکل روی کاغذ نیستند اما نهاد فرادستی هم این تشکل را به‌عنوان بازوی خود و کنار خود می‌بیند؟ آیا اینها یک بازوی اجرایی هستند؟ نماینده تشکل ما برای مثال در قوچان از سوی اداره کل تعاون استان خراسان رضوی اخراج شده ‌زیرا این فرد همسو با اداره کل نبوده است.

وی بیان کرد: سؤال ما این است که چرا خراسان رضوی این‌قدر در حوزه کارگری نزول کرده است؟ این ارزیابی ما نیست و خود وزارت این مهم را ارزیابی کرده است. مداخلات آشکاری از سوی اداره کل تعاون خراسان رضوی صورت گرفته و سؤالات ما معمولاً برایشان سنگین تمام می‌شود.

سهرابی افزود: بیش از 6 ماه پرونده‌های حوزه کارگری رصد می‌شود؛ یک کارگر یک سال حقوق نگرفته و وقتی می‌خواهد طرح دعوی کند 6 ماه معطل می‌شود در حالی که این کارگر در معرض آسیب است، قرار بود "لبخند" به خانواده کارگری بیاید و این قول خود وزیر کار بود اما به‌جای خنده به ما گریه تحویل دادند.

وی گفت: توقعات جامعه کارگری ثابت است اما عمدتاً محقق نشده است، در بحث استانی علاوه بر مداخله در تشکل‌های کارگری، افراد خاصی در کمیسیون‌های ما لغو اعتبارنامه شده‌اند و در این حوزه استعلامی از وزارت گرفته نشده است؛ بنده رئیس کانون کار استان هستم اما تلاش می‌کنند تا بنده را بردارند.

سهرابی ادامه داد: بنده رئیس کانون استان هستم اما فرد دیگری به جلسات از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان دعوت می‌شوند. پرسشگری برای ما دردسر زیادی ایجاد کرده است؛ با وجود تمامی مشکلاتی که داشته‌ایم اعتصابات کارگری در استان  مدیریت شده و مطالبات از مراجع قانونی پیگیری شده است.

تبلیغات

کالای ایرانی

امار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدید
111
53
672
1758
163713

پیش بینی امروز
192