جمعه, 07 ارديبهشت 1397

به گزارش خبرنگار ایلنا، «اولیا علی‌بیگی» رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در نشست تخصصی امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه‌گذاری و تولید گفت: اگر دنبال امنیت ملی هستیم باید ستون‌های آن را در کشور به درستی پایه‌گذاری کنیم که البته این امر مستلزم توجه به امنیت شغلی کارگران است.

وی با بیان اینکه بهره‌وری زمانی که کارگر با قرارداد یک تا سه ماهه کار می‌کند هیچ گاه تحقق نمی‌یابد، افزود: تامین امنیت شغلی برعهده وزارت کار است اما تامین امنیت سرمایه‌گذاری برعهده دستگاه‌های دیگر است.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه سامان دهی قراردادهای کار مطالبه بر حق کارگران است، افزود: قرارداد موقت کرامت کارگران را سلب کرده‌است، این قراردادها در حال حاضر بر نزدیک به 93 درصد مناسبات بازار کار حاکم هستند و برای همین به دغدغه اصلی کارگران تبدیل شده‌اند.

علی بیگی ادامه داد: امروز با کارخانه‌هایی مواجه هستیم که کارگران آن با 25 سال کار هنوز با قراردادهای موقت یک ماهه تا سه ماهه کار می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون نمایندگان صنفی کارگران در واحدهای تولیدی نیز همانند موکلان خود امنیت شغلی ندارند، تصریح کرد: وقتی نماینده کارگری با قرارداد یک ماهه و سه ماهه کار می‌کند چگونه می‌تواند از منافع صنفی کارگران حمایت کند.

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به تبصره یک ماده 7 قانون کار گفت: اگر اصلاح تبصره این ماده قانونی مغفول نمی‌ماند امروز با چنین شرایطی مواجه نمی‌شدیم.

علی بیگی تاکید کرد: شرایط به گونه‌ای است که متاسفانه هر کس به اندازه قدرتش حق دارد و این روند باید پایان یابد.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته سقفی برای قراردادهای موقت وجود دارد به طور مثال 20 درصد قراردادها موقت هستند نه اینکه بیش از 90 درصد کارگران قرارداد موقت باشند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم در جهان امروز زندگی کنیم باید از الگوهای جهانی هم پیروی کنیم.

علی بیگی امنیت شغلی را از حقوق بنیادین کار دانست و ابراز داشت: هنوز در بنگاه‌های به نام اقتصادی کارگران به شکل موقت قرارداد کار دارند.

این فعال صنفی کارگری در پایان تصریح کرد: وقتی کارگری با قرارداد موقت کار می‌کند دیگر نمی‌تواند برای آینده خود برنامه داشته باشد.

تبلیغات

کالای ایرانی

امار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدید
104
53
665
1751
163706

پیش بینی امروز
192